Duo klawesynowe i fortepianowe

Siostry Gajeckie

 

 

Duo Siostry Gajeckie tworzą siostry-bliźniaczki Hanna Balcerzak

i Aleksandra Gajecka-Antosiewicz. Zadebiutowały w 1992 roku wykonując Koncert podwójny Es-Dur W. A. Mozarta z towarzyszeniem Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej, a także biorąc udział w koncercie transmitowanym przez TVP, prowadzonym przez cenionego krytyka muzycznego Jana Webera, podczas którego wykonały własne kompozycje w układzie na cztery ręce z improwizacjami wokalnymi Carlosa Malcolma.

Dalsze lata owocowały poszerzaniem repertuaru duetu

oraz doskonaleniem umiejętności pod kierunkiem znakomitego pianisty Marka Drewnowskiego. Przygotowywane przez duet projekty koncertów spotkały się z zainteresowaniem publiczności w Polsce i za granicą:

w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i Norwegii.

Siostry studia pianistyczne i klawesynowe ukończyły w Akademii Muzycznej im. G. i. K. Bacewiczów w Łodzi w klasie fortepianu prof. Marka Drewnowskiego oraz w klasie klawesynu prof. Leszka Kędrackiego (Hanna) i prof. Ewy Piaseckiej (Aleksandra). Aleksandra Gajecka-Antosiewicz zainteresowania muzyką współczesną doskonaliła podczas studiów na Uniwersytecie „Mozarteum” w Salzburgu u wybitnej klawesynistki prof. Elżbiety Chojnackiej

oraz studiów doktoranckich w Akademii Muzycznej w Łodzi; w roku 2015 uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej

w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka (temat rozprawy: „Aspekty techniczno-wyrazowe w wybranych utworach klawesynowych współczesnych kompozytorów polskich”, promotor prof. Ewa Piasecka).

 W duecie fortepianowym siostry zostały laureatkami V Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego im. J. Hofmanna

i I. J. Paderewskiego w Nałęczowie (nagroda specjalna - cykl koncertów we Francji) oraz - jako duet i solistki - stypendystkami Dartington International Summer School (Wielka Brytania) i The Ringve Museum (Norwegia). Swoją grę doskonaliły pracując z wybitnymi artystami, takimi jak Elżbieta Stefańska, Czesław Stańczyk, Elena Riu, Colin Tilney, Mark Kroll, Ketil Haugsand.Występują podczas prestizowych festiwali w kraju i za granicą,m.in.:St.Olav Festival w Norwegii,Dartington Music Festival w Wiekiej Brytanii, Festival du Printemps-Sacre de la Musicque we Francji, Międzynarodowy Festiwal im. G.G. Gorczyckiego, Międzynarodowy Festiwal im. K. Jamroz w Busku- Zdroju, Gliwicki Festiwal Bachowski, Muzyka w zabytkowych kościołach i wnętrzach Księstwa Nyskiego, Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej.

Repertuar duetu obejmuje szereg utworów na klawesyn i fortepian na cztery ręce oraz na dwa klawesyny i na dwa fortepiany. Siostry współpracują również z czołowymi kompozytorami muzyki współczesnej wzbogacając swój repertuar o pozycje muzyki najnowszej. W dorobku duetu znajdują się nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji. Oprócz działalności koncertowej w duecie, artystki występują jako solistki i kameralistki.

 

 

 

19 marca 2023,

Early Music Day 2023, Koncert (Ba)rokoko

SIOSTRY GAJECKIE: HANNA BALCERZAK,

ALEKSANDRA GAJECKA-ANTOSIEWICZ – klawesyny

Program:

Johann Sebastian Bach - Koncert C - dur BWV 1061 Bez oznaczenia tempa / Adagio ovvero Largo / Fuga. Vivace

Johann Christian Bach - Sonata G - dur op. 15 nr 5 cz. I. Allegro

Johann Ludwig Krebs - Koncert a - moll WV 840 Allegro / Affettuoso /Allegro

Wolfgang Amadeusz Mozart - Sonata D - dur KV 488/375a cz. I. Allegro con spirito

NOSPR, Katowice,16 października 2022, godz.16 Interdyscyplinarny koncert familijny "Śpiew ptaków"

Aleksandra Gajecka-Antosiewicz i Hanna Balcerzak (klawesyn, fortepian) 

 

https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/interdyscyplinarny-koncert-familijny-spiew-ptakow?fbclid=IwAR0M6rMJSv7sKQjs0bW4i7rsnZBWUWuMYwwCkjq1lpb2st6ZzhfdGmCYHg4

Old & Modern

W programie koncertu pt. Old & Modern artystki przedstawiają niezwykle ciekawie dobrany i rzadko wykonywany repertuar składający się z utworów muzyki dawnej i współczesnej.

 

Premiera projektu odbyła się 26 wrzesnia 2021 roku

w Pałacu w Rybnej, w Tarnowskich Górach.

https://tarnowskiegory.pl/wydarzenie/koncert-ii-old-modern/

 

 

 

fot. Wiktor Taszłow/Radio Kielce

 

Koncert Muzyczne kontrasty - 08.07.2021, XXVII Międzynarodowy Festiwal im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju